03 kw.

Umowa pożyczki – poznaj swoje prawa z nami! Ściągnij wzór

umowa pożyczki co i jak - prawa i obowiązki

umowa pożyczki co i jak - prawa i obowiązkiZa nim weźmiesz jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, warto poznać swoje prawa i możliwości prawne. Do artykułu dołączamy przykładowy wzór umowy pożyczki. Wydrukuj go sobie i w razie możliwości przeanalizuj go z umową, którą proponuje ci parabank czy dom kredytowy.


Wielu z nas wcześniej czy później spotka się z umową pożyczki, która naturalnie różni się w zależności, gdzie chcemy pożyczyć pieniądze. W trakcie podpisania umowy następuje przeniesienie określonej w umowie pieniędzy na własność biorącego, który w określonym czasie zobowiązuje się do oddania pieniędzy właścicielowi.

 

1) Każda umowa pożyczki powinna być spisana na piśmie.

Pamiętajmy o tym, że powinna, ale nie musi być spisana. To od Państwa już zależy, abyśmy otrzymali umowę na piśmie, nawet jak mamy do wierzyciela zaufanie. W większości przypadków wierzyciel nie będzie widział w tym, żadnego problemu. To też w jego interesie leży, żebyśmy spostrzegali jego firmę jako wiarygodną.

2) Nie dawaj żadnych zaliczek i nie daj się namówić na „opłaty wstępne”

Co raz rzadziej, ale jednak pojawiają się oszuści, którzy oferują nam atrakcyjnie oprocentowanie pożyczki. W zamian za to oczekują od nas wpłaty pewnej kwoty pieniędzy. Nieuczciwy człowiek nazwie to zaliczką, opłatą wstępna, którą bierze jako formę zabezpieczenia. Nie dajmy się jednak namówić na te niecne praktyki! W żadnym wypadku nie zgadzajmy się na takie warunki! Tego typu oszuści grasują też w internecie. Tutaj pewna miara anonimowości powoduje, że naciągacze czują się bezkarni. Nie odpowiadajmy na tego typu propozycję, a e-mail od oszusta wykasujmy!

3) Sprawdź czy na umowie są określone: przedmiot umowy, termin zwrotu pożyczki, roczna stopa oprocentowania, sposób spłaty i odsetki za zwłokę, całkowity koszt zobowiązania, jaki jest koszt wszystkich opłat i prowizji

Za nim podpiszesz umowę pożyczki dokładnie przeczytaj, co jest jej przedmiotem. W tym wypadku będzie to określona kwota pieniędzy, jaką pożyczamy. Sprawdź też, do kiedy masz obowiązek oddać dług. Często jest to określony dzień. W związku z nowym przepisami o kredycie konsumenckim, pożyczkodawca ma też obowiązek przedstawić tobie dokładną wysokość oprocentowania. Jeżeli takowej nie ma masz prawo jej zażądać, jednocześnie przypominając o swoich prawach. W razie, gdyby wierzyciel nie miał na to ochoty, opuść jego lokal. Sposób spłaty może być jednorazowy lub płacony tygodniowo lub miesięcznie. W wielu chwilówkach czy na tzw:„pożyczkach na dowód” system spłaty jest tygodniowy(Provident). W instytucjach bankowych termin rat jest najczęściej miesięczny. Umowa pożyczki powinna zawierać informację o odsetkach za zwłokę. Pożyczkodawca musi określić, co i jaki przedział czasu będzie traktowany do kary odsetkowej. Zapytajmy się jak wierzyciel traktuje dni świąteczne, gdy na takie dni przypada termin kolejnej spłaty zobowiązania. Na koniec sprawdźmy całkowity koszt zobowiązania, w tym dodatkowych opłat i prowizji. Uwaga! Provident często podnosi koszt całkowity pożyczki o tzw. „usługę domową”, która polega na osobistym przychodzeniu przedstawiciela firmy do domu dłużnika. Za takim „komfort” dolicza sporą sumę do zobowiązania. Dlatego tak ważne jest czytanie umowy za nim je podpiszemy!

podpisanie umowy pożyczkowej

Artykuł jest własnością serwisu pozyczkibezbik.biz.pl

4) Na jakich zasadach można spłacić szybciej pożyczkę?

Dowiedz się koniecznie, czy istnieje taka możliwość. Jeżeli jest to na jakich zasadach, czy w takim wypadku istnieje jakaś dodatkowa opłata. Jak jest to w jakiej wysokości. Sprawdź też dokładnie, w jaki sposób wierzyciel określa wcześniejszą spłatę. Często parę słów zmienia sens całej procedury wcześniejszej spłaty. Tym bardziej unikaj firm, gdzie nie ma możliwości szybszej spłaty zobowiązania.

5) Masz 14 dni na odstąpienie od umowy pożyczki

Prawo pozwala pożyczkobiorcy do odstąpienia od umowy pożyczkowej w terminie do 14 dni. W takim wypadku jednak nie możemy się domagać zwrotu tzw. Opłaty przygotowawczej. Niestety prawo nie jest w tym wypadku precyzyjne i jest często wykorzystywane przez nieuczciwe parabanki. W takim wypadku warto poszukać na forach internetowych opinie o danym pożyczkobiorcy. Często ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i informują o praktykach parabanków.

6) Przedawnienie pożyczki upływa po 10 latach od daty ustalonego terminu ostatniej raty.
Na koniec, warto wiedzieć, że roszczenie o zwrot pożyczki upływa po 10 latach od daty terminu ostatniej spłaty. W takim wypadku nikt nie ma prawa żądać od ciebie pieniędzy, gdy minęła już dekada. Naturalnie nie jest to wskazówka dla Państwa, tylko prawo o którym powinniście wiedzieć.

Na koniec nagrana rozmowa z osobą, która oferowała reporterowi Nowin wyjątkową korzystną pożyczkę – jako przestroga dla Państwa.

Umieszczamy też dwa wzory umowy pożyczki:
umowa pożyczki
umowa pożyczki wersja 2

———————————-

pomocny ludekRekomendujemy ten artykuł:

Obecnie co raz bardziej popularne są pożyczki na telefon. Kto je oferuje i dlaczego są tak drogie?

Dodaj komentarz