02 Lis

Jak sprawdzić bezpłatnie swoją historię w BIK-u?

darmowy raport bik - korzyści i wniosek

Czy wiesz, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy co banki zgłaszają do Biura Informacji Kredytowej? Warto więc od  czasu do czasu skorzystać z darmowego raportu i przekonać się jak wygląda nasza historia kredytowa.

Z opcji tej możemy skorzystać raz na 6 miesięcy. Wystarczy wypełnić wniosek o udostępnienie raportu w BIK a następnie zanieść do biura obsług klienta lub wysłać pocztą na adres: ul. Pruszkowska 17, 02-119  Warszawa z dopiskiem “ZAPYTANIE”.

Koszt przesłania raportu pocztą wynosi 10 złotych. Trzeba je wpłacić na konto bankowe BIK, który widnieje po wydrukowaniu a kopie przelewu dołączyć do wniosku. Czas oczekiwania do 30 dni.

darmowy raport bik - korzyści i wniosekKorzyści z darmowego raportu BIK

Przede wszystkim będziemy mieli wgląd do wszystkich informacji, które na nasz temat zgromadziła instytucja. Nie jesteśmy w stanie pamiętać swoją całą historię kredytową z ostatnich pięciu lat, a taki raport potrafi czasami zaskoczyć, bowiem czasami znajdują się tam niezłe “kwiatki” lub nawet wpisy widniejące przez pomyłkę.  Dzięki temu poznamy też, czy w oczach instytucji finansowych jesteśmy wiarygodnymi klientami. Brak zaległości czy opóźnień w spłacie zadłużenia może okazać się świetnym atutem i poważnym argumentem w rozmowie z bankiem.

W przypadku, gdy w raporcie znajdziemy wpisy źle świadczące o nas i naszych problemach ze spłatą długu, będziemy mogli w przyszłości postarać się je usunąć. Zaznaczam, że taka operacja nie jest do końca pewna i nie wszystkie banki na usunięcie notki się zgadzają.

Obecnie jest wiele firm, które zajmują się tzw. “czyszczeniem BIK-u“. Nie wszystkie są uczciwe i w większości przypadków bazują na ludzkiej niewiedzy i naiwności. Zatem do tego typu ofert podchodźmy z odpowiednią rezerwą.

Kamil Nuciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *