Jaki będzie 2013 r. w branży pożyczkowej?
Parę dni temu dotarłem do interesującego dokumentu, w którym zawarte są perspektywy rozwoju sektora parabankowego. Sporządziła go firma Profi Credit.
Firma prognozuje dwie tendencje, które jej zdaniem wystąpią w 2013 r. Pierwsza odnosi się co do wymagań KNF wobec banków, które skutecznie hamuje popyt na kredyty konsumenckie. Pierwsze sygnały poluzowania polityki Komisji pojawiły się już w październiku ubiegłego roku, a której pisałem w tym artykule. Zmiany w rekomendacji T pozwolą bankom poszerzyć grono klientów, co w dalszej konsekwencji ma mieć niekorzystne skutki dla branży pozabankowej.
Druga tendencja, według firmy to wciąż pogłębiający się kryzys skutkujący malejącym zainteresowaniem Polaków do kredytów długoterminowych. Profi Credit prognozuje, że te dwie sprzeczne wobec siebie tendencje staną się polem do rywalizacji między bankami a parabankami o klienta. Jakie ma więc plany, aby nie stracić klientów?
Firma planuje rozszerzanie swojej działalności, a także skupić się na mobilnych doradach finansowych. Czy to oznacza, że Profi Credit pragnie zacząć działać na podobnej zasadzie jak Provident? Potwierdza to Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy Profi Credit Poland, który zacytuje:
„Firmy pożyczkowe trafiają w bezpośredni sposób do tych, do których bankom najzwyczajniej dotrzeć się nie opłaca.”
W mojej ocenie, prognozy parabanku są realne. Uważam, że powinniśmy uwzględnić w 2013 r. znaczący wzrost świadomości konsumenckiej Polaków. Obecnie większość z nich ma problem z odróżnieniem banków od firm pozabankowych. Co więcej, wielu z nich sądzi, że między nimi nie ma żadnych różnic. Zresztą na ten temat pisałem już tutaj. Afera Amber Gold i nagonka mniej lub bardziej słuszna, na parabanki sprawiła jednak, że ten niepokojący trend prawdopodobnie się odwróci. Do tego mamy inicjatywę Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego, którzy postanowili uświadamiać swoich obywateli poprzez stronę internetową.
Zgadzacie się z prognozą Profi Credit? Jakie będzie wyglądał 2013 r. w branży pożyczkowej waszym zdaniem?