13 Lis

Kim są “osoby wykluczone” finansowo?

osoby wykluczone

osoby wykluczoneTermin ten pojawia się co raz częściej w mediach, a mianem tym określa się osoby, które nie mogą starać się już o kredyt w banku. Pozostaje im tylko oferta przygotowana przez parabanki lub osoby prywatne.

Ciekawą interpretację osób wykluczonych przedstawił Andrzej Topiński w Rzeczpospolitej. Według byłego prezesa Związku Banków Polskich, są nimi klienci niewiarygodni dla banków. Zadłużają się więc w firmach pożyczkowych, które kuszą szybką gotówką i bez sprawdzania w BIK, które notabene i tak to czynią za pośrednictwem InfoMonitora. Ekspert “Rzepy” staje po stronie banków i kwestionuje smutne historię zadłużonych po uszy rodzin przedstawianych na łamach prasy codziennej.  Uważa, że w interesie banków z pewnością nie jest kredytowanie osób nie potrafiących poradzić sobie z bieżącym długiem. Skoro jednak parabanki biorą na siebie odpowiedzialność za takich klientów, powinny one podlegać takim samym regulacjom prawnym jak banki.

Do tej pory funkcjonował głównie w socjologii termin osób wykluczonych społecznie, kojarzonych głównie z biedą i bezrobociem. Pożyczkobiorcy korzystający z usług parabanków nie zawsze jednak pasują do tej grupy społecznej. Są wśród nich młodzi ludzie z dużych miast, mający wysokie dochody, ale i też wygórowane potrzeby materialne, które realizują z pożyczek pozabankowych. Niemniej liczną grupą są zwykli przedsiębiorcy, regularnie spłacający kolejne raty zadłużenia. Nie można więc moim zdaniem stawiać wszystkich klientów parabanków na równi z osobami wykluczonymi. Nie każdy także stara się o pożyczkę zaczynając od banku. Według mnie, używanie więc tego typu określeń nie do końca jest prawidłowe.
Kamil Nuciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *