Co parabanki wliczają w koszt pożyczki?
- oprocentowanie – zależne od ilości spłacanych rat, a także od wielkości pożyczonej kwoty. Zgodnie z nowelizacją ustawy, jego górna granica wynosi 21%. Unikaj firm, które nie stosują się do wytycznych ustawodawcy.
- ubezpieczenie – dodatkowe zabezpieczenie, prawie zawsze występuje w ofertach parabanków. Ubezpieczenie pożyczki może być obowiązkowe, lub dobrowolne. Naturalnie w pierwszym wariancie, koszt całkowity zobowiązania jest znacznie wyższy.
- prowizja – stała opłata, która jest częścią zarobku firmy.
- opłata przygotowawcza – jak wyżej, z tą różnicą, że gdy w ciągu 14 dni zrezygnujesz z pożyczki (masz do tego prawo!) nie możesz domagać się jej zwrotu.
- dodatkowe opłaty – Provident np. wprowadził „obsługę domową„. W zamian za to, że przedstawiciel firmy do ciebie przyjedzie, a także podpisze w twoim miejscu zamieszkania umowę i załatwi formalności – parabank nalicza sobie dodatkową opłatę. Co ciekawe, to właśnie jej koszty stanowią największą część pożyczki a jest zarazem sprytnym obejściem ustawy.
Czy mogę spodziewać się jeszcze innych, nie wymienionych wyżej kosztów?
Właściwie nie, jednak niektórzy próbują żerować na ludzkiej nie wiedzy. Nader często oszuści próbują nas namówić na zaliczki lub przedpłaty, za nim otrzymamy od nich pożyczkę. Gdy tylko ktoś taki będzie nas do tego namawiał, jak najszybciej zgłośmy sprawę na policję. Nie jedna osoba została w ten sposób oszukana i straciła własne pieniądze. Pamiętajmy o tym!