Najpopularniejsze firmy udzielające „pożyczek pozabankowych” w Polsce
Kilka dni temu światło dzienne ujrzał pierwszy ranking firm i agencji pożyczkowych, działających w tzw. strefie pozabankowej (ang. shadow banking) na rynku Polskim. Wyniki nas nie zaskakują. Zdecydowanym liderem jest Provident.
To pierwszy taki ranking obejmujący nasze rodzime firmy. Niestety dane, które zgromadził Everest Finanse obejmują 2010 rok. Z pewnością przez ostatnie dwa lata, udział parabanków znacznie wzrósł a to za sprawą rekomendacji T. Wielu klientów zostaje odprawionych z kwitkiem z banków i szuka pożyczek, tym razem już pozabankowych. Spójrzmy na tabele:
Pierwsze wnioski, jakie same nachodzą – to ogromna przewaga Providenta nad pozostałymi firmami. Jego udział w rynku pożyczek bez BIK wynosi ponad 83% ! Co ciekawe przychody, jakie wypracowała firma w 2010 r. wynosi ponad 85% całego sektora. Nic w tym dziwnego. Provident aktywnie działa już w Polsce od paru ładnych lat. Szeregowi pracownicy firmy szczególnie aktywnie działają w rejonach zagrożonych bezrobociem strukturalnym i na obszarach wiejskich. Często reprezentant Providenta to „typowy kumpel” z osiedla czy ze wsi, dzięki czemu rośnie zaufanie do parabanku. Dodajmy jeszcze bezpośrednie relacje między pracownikami a pożyczkobiorcami, a jak na dłoni mamy sukces Providenta w naszym kraju.
Prawie 7% udziału w rynku pożyczek pozabankowych należy do Profi Credit. Firma aktywnie działa w sektorze pozabankowym od 8 lat. Obecnie na terenie Polski posiada 12 oddziałów regionalnych i nie zamierza na tym poprzestać. Profi Credit w przeciwieństwie do Providenta bardzo dba o wizerunek swojej marki w Internecie i właśnie w tym medium widzi duży potencjał.
Kolejne firmy Euro Providius, Everest Finanse i Optima razem mają podobny udział co Profi Credit. Tak na marginesie warto dodać, iż Everest Finanse jest częściej rozpoznawany jako „Bocian Pożyczki” i pod tym słowem mocno reklamuje się na stronach www.
Naturalnie, z wiadomych przyczyn ranking nie obejmuje małych firm czy mikro przedsiębiorstw udzielających pożyczek pozabankowych. Jak jednak dowiadujemy się z klasyfikacji, 12 parabanków prezentowanych w rankingu posiada ponad 60% udziału na rynku. Co ciekawe, prawie każdy z nich notuje stały wzrost przychodów. Oznacza to, że klientów przybywa, a bankom wręcz przeciwnie. Czy taka tendencja się utrzyma? Z pewnością tak, ponieważ obecnie nie ma uregulowań prawnych, które mogłyby utrudnić ekspansje parabanków w naszym kraju.
Kamyq