24 kw.

Wszedł do banku, podpisał a wyszedł z pożyczką pozabankową!

Jak bank zamienia się w pośrednika finansowegoOstatnio natrafiłem na interesujący artykuł pana Marcina Samcika, w biznesowej Wyborczej o praktykach pracowników Santander Consumer Bank. Nie ukrywam, że na mojej twarzy pojawił się uśmiech.

Nie będę kolejny raz przedstawiał całej historii, zresztą skuszę się i podam linka, gdzie dziennikarz opisał kuriozalny przypadek jednego ze swoich czytelników. Otóż Pan postanowił wziąć pożyczkę i udał się do Santander Consumer Bank. Miła pani sprawdziła wiarygodność klienta, a klient otrzymał pożyczkę. Wszystko cacy, gdyby nie fakt, iż w umowie znalazł zapis o Santander Consumer Finanse, a nie banku.  Tłumaczenie lakoniczne i dla mnie nie wystarczające rzecznika Santandera mnie nie przekonuje.
Read More

26 mar

Wyniki finansowe Providenta w 2012: 62 mln zysku w Polsce

Wyniki finansowe firmy Provident w 2012 rokuProvident z roku na rok uzyskuje bardzo dobre wyniki. W 2012 r. skorzystało już z usług parabanku ponad 820 tys. polskich klientów.

Provident może pochwalić spadkiem o 4,4% niespłacanych pożyczek. Dla spółki International Personal Finance, nasz kraj to prawdziwe eldorado. Z całego zysku wynoszącego aż 95 mln funtów, na Polskę przypada aż 62 mln. To mniej o prawie  4 mln GBP w porównaniu z 2011 r. ale wynik i tak jest imponujący.
Read More

23 mar

Marka SA z nowym prezesem. Czy wyjdzie na prostą?

marka sa ze strata finansowaPopularna wśród internautów Marka Pożyczki od kilku miesięcy jest w finansowym dołku.  W rozwoju firmy ma pomóc jej nowy prezes – Jarosław Konopka.

Początek 2012 r. dla Marka S.A. był obiecujący. Dynamiczny wzrost udzielanych pożyczek sprzyjał optymistycznym prognozom. Niestety w drugim półroczu firma pozabankowa zaczęła odnosić straty. W IV. kwartale 2012 r. wynosiła ona już 751 tys. zł.

Prezes Jarosław Konopka twierdzi, że Marka S.A. przeżywa gorszy okres, ale postanowił wprowadzić zmiany, które pomogą firmie wyjść na prostą. Co planuje parabank?
Read More

23 mar

Kredyt na dowód – na oświadczenie dzięki nowej rekomendacji T

nowa rekomendacja t knfRok temu większość ekspertów finansowych była zgodna. KNF za bardzo ograniczył dostęp obywateli do kredytów gotówkowych. To się jednak zmieniło i dzięki nowej rekomendacji T, będziemy mogli wziąć „kredyt na dowód”.

Przede wszystkim znikają zapisy o maksymalnej kwocie raty kredytu do wysokości 50% i 65%, co skutecznie przyhamowało wzrost udzielanych zobowiązań a wielu klientów wpychało w ramiona parabanków. Ponadto, sama procedura udzielenia kredytu uległa dużemu uproszczeniu. Read More

23 mar

Komitet Stabilności Finansowej – za późna reakcja Państwa ws. Amber Gold

raport na temat afery amber goldRaport nie pozostawia suchej nitki na instytucjach i organach państwowych jak i samych bankach. Według Komitetu Stabilności Finansowej odpowiednia współpraca między nimi mogłaby nie dopuścić do utraty oszczędności przez prawie 11 tys. osób.

Z raportu dowiemy się o braku należytej kontroli już na wczesnym etapie rozwoju parabanku. Amber Gold z niewielkiej firmy lokalnej szybko stał się dużym podmiotem działającym na terenie prawie całego kraju. W tym czasie, KNF wysyłało już informację do właściwych organów, aby zostały wykonane niezbędne kontrolę, jednak do tego nie doszło.
Read More

23 mar

„Nagonka” na parabanki po aferze z Amber Gold

nagonka na parabanki

nagonka na parabankiTakiego słowa właśnie użył prezes serwisu Ratalnie.pl, w rozmowie z portalem Inwestycje. Czy ma rację?

Jakub Czarzasty uważa, że skandal z piramidą finansową, jaką bez wątpienia był Amber Gold negatywnie wpłynął na całą strefę pozabankową. Straciło na nim kilkadziesiąt instytucji finansowych, które niekoniecznie widnieją na liście KNF. Przytacza tutaj głównie parabanki i spółki ubezpieczeniowe. Czarzasty twierdzi, że zbyt szybko ulegamy mediom i kolejna afera, będzie sygnałem do nowego „polowania na czarownice„.
Read More