07 Lis

Co Polacy wiedzą o parabankach?

co to jest parabank? odpowiedzi ankietowanych

co to jest parabank? odpowiedzi ankietowanychKilka dni temu został opublikowany sondaż TNS Polska na zamówienie UOKiK. Tematem przewodnim był świadomość finansowa Polaków, w tym czy potrafią odróżnić bank od zwykłej firmy pożyczkowej.

Ostatnie afery związane z działalnością piramid finansowych z pewnością zwróciły uwagę opinii publicznej na działalność parabanków.  Z pewnością wielu ekspertów miało przynajmniej nadzieję, że nagonka medialna przyczyni się do odejścia klientów z firm pozabankowych i zahamowania ich gwałtownej ekspansji. Okazuje się jednak, że więcej niż połowa badanych nie potrafi odróżnić banków od parabanków!

Na pytanie “Co to jest parabank ?” zaledwie 27 proc. ankietowanych odpowiedziało prawidłowo a 54 proc. zaznaczyło “trudno powiedzieć“.  Kompletnie minęło się z prawdą 12% respondentów, którzy stwierdzili, że jest to bank, ale udzielający szybkich pożyczek i kredytów.

Większość pytanych nie potrafiło powiedzieć, co się stanie z pieniędzmi klienta, gdy firma pozabankowa ogłosi bankructwo, tylko 39 proc. miało świadomość utraty pieniędzy.

Z kolei w drugim badaniu TNS Polska, tym razem dla TVP Info zapytano ankietowanych o funkcjonowanie parabanków w naszym kraju. Okazuje się, że ponad 20 proc. z nich chce delegalizacji parabanków a 49 proc. chce zaostrzenia nadzoru nad nimi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *