23 mar

„Nagonka” na parabanki po aferze z Amber Gold

nagonka na parabanki

nagonka na parabankiTakiego słowa właśnie użył prezes serwisu Ratalnie.pl, w rozmowie z portalem Inwestycje. Czy ma rację?

Jakub Czarzasty uważa, że skandal z piramidą finansową, jaką bez wątpienia był Amber Gold negatywnie wpłynął na całą strefę pozabankową. Straciło na nim kilkadziesiąt instytucji finansowych, które niekoniecznie widnieją na liście KNF. Przytacza tutaj głównie parabanki i spółki ubezpieczeniowe. Czarzasty twierdzi, że zbyt szybko ulegamy mediom i kolejna afera, będzie sygnałem do nowego „polowania na czarownice„.

No cóż, prezes Ratalnie.pl nie powiedział nic nowego. Pisałem tutaj już we wrześniu 2012 r. o Amber Gold i doszedłem do podobnego wniosku. Zastanawia mnie jednak, jakie podmioty finansowe  miał na myśli pan Jakub, gdyż użył dość precyzyjnego słowa „kilkudziesięciu”.

Provident trzyma się dobrze

Z pewnością na aferze nie ucierpiał lider na naszym rynku, jakim z pewnością jest Provident. Jak wynika właśnie z ujawnionych raportów, z usług firmy skorzystało 821 tys. klientów tj o 4% więcej niż w 2011 r. Władze Providenta prognozują dalszy rozwój i w  nowej rekomendacji T nie widzą zagrożenia dla sektora pozabankowego.

Dodaj komentarz